Jak doma pracovat s dětmi s autismem aneb Pár slov o Lukášovi

Jak komunikovat s dětmi s autismem

Může knížka pomoci porozumět dítěti s autismem?

Jak nejspíš víte, jsem autorkou knížky Lukáš a profesor Neptun, která má dětského hrdinu s PAS. Občas se lidé ptají, jak za pomoci knížky můžou s nestandartními dětmi pracovat. Shrnula jsem to do pár základních bodů:

Jak mohou rodiče dětí s poruchou autistického spektra pracovat s touto knihou a jak lépe komunikovat se svými dětmi:

Společné čtení knihy

Začněte tím, že budete číst tuto knihu se svým dítětem. To vytvoří příležitost ke komunikaci o Lukášovi, jeho zkušenostech a emocích. Mluvte s dítětem o tom, co se děje v příběhu, jak se Lukáš cítí, a co byste v podobných situacích mohli udělat. Často děti přijdou samy na to, že se vlastně cítí podobně.

jak komunikovat s dětmi s autismem

Vytváření prostoru pro otázky

Po přečtení knihy udělejte prostor pro otázky. Vaše dítě by se mohlo chtít zeptat na to, co četlo, nebo na podobné zkušenosti, které samo zažilo. Buďte otevření a trpěliví v reakci na tyto otázky.

Identifikace s postavami

Zeptejte se dítěte, jestli se cítí spojené s některou z postav v knize, jako je Lukáš nebo Vojta. Mohou se ptát, jestli vaše dítě zažilo podobné situace nebo jak by se cítilo, kdyby bylo v jejich kůži.

Vysvětlování odlišnosti dítěte

Po přečtení knihy můžete dítěti vysvětlit, co je to porucha autistického spektra a jaké jsou její různé projevy. Použijte knihu jako výchozí bod pro diskuzi o tom, jak každý člověk je jedinečný a může mít různé potřeby.

Jak pomoci dětem s autismem

Podpora sebevyjádření

Pokud je vaše dítě na spektru, povzbuzujte ho k vyjadřování svých pocitů a potřeb. Pomozte mu najít slova nebo jiné způsoby, jak sdělit, co prožívá. Upozorněte, že postava v knížce o tom taky mluví – hned na začátku Lukáš říká, že má autismus.

Důležitost empatie

Učte své dítě empatii a porozumění odlišným perspektivám. Knížka může být skvělým nástrojem pro rozvoj těchto dovedností.

knihy o autismu pro děti

Další zdroje a podpora

Po přečtení knihy můžete hledat další zdroje a materiály, které vám pomohou lépe porozumět poruchám autistického spektra a jak podpořit vaše dítě.

PS.: Myšlenky jsou moje (diktované), ale takovou tu “omáčku” kolem pomáhala tvořit umělá inteligence – díky ní můžu publikovat články mnohem rychleji, takže mě jejich psaní nenamáhá a snáz na to najdu chvíli času.






Tlačítka pro knihy


Více o knize Lukáš a profesor Neptun

Koupit knihu s podpisem, věnováním a pracovními listy